Vánoční stromek v květináči

13.12.2020

Jsou to vaše první Vánoce se stromkem v květináči? Víte, jak se o něj postarat?

Pokud zůstane stát venku jako ozdoba vaší terasy nebo vchodu, je důležité chránit jeho kořenový bal před silnějšími mrazy. Stačí obalit květináč jutou nebo jiným materiálem. Pokud však bude trávit Vánoce ve vašem obýváku, máme pro Vás několik důležitých rad.

  • Nechte stromek postupně přivyknout na teplotu v interiéru. Pokud byste jej přenesli z mrazivého zimního počasí do vyhřáté místnosti, utrpěl by teplotní šok. Přesuňte jej nejprve do chladnějších prostor (garáž, nevytápěná zimní zahrada nebo veranda, chladná chodba) a dopřejte mu minimálně týden na aklimatizaci.
  • Kontrolujte zeminu v květináči, zda má stromek dost vláhy. Nesmí vyschnout! Je třeba dbát na dostatečnou zálivku.
  • Když stromeček přivykne stálejším vyšším teplotám, můžete jej přesunout do obýváku nebo jiných vytápěných prostor. Místnost nepřetápějte, nestavte stromek ke zdrojům tepla. Myslete na to, že se po Vánocích zase vrátí ven. Stále kontrolujte zeminu v nádobě, aby nepřeschla a podle potřeby zalévejte.
  • Když svátky skončí a přijde čas vrátit stromeček zpátky před dům, musíte opět postupovat opatrně. Kdybyste jej z útulného obýváku vystrčili rovnou ven na mráz, nemusel by přežít. Nechte jej opět týden nebo dva v nevytápěné chladné místnosti, aby si zvykl. Starejte se, aby měl dostatek vody. A teprve po dostatečné aklimatizaci stromek přesuňte ven s přiměřenou ochranou před silným mrazem.

Tím péče o stromek nekončí. Na jaře je třeba rozhodnout, jestli jej přesadíte do zahrady nebo jestli zůstane v květináči do příštích Vánoc. Ale o péči o malý jehličnan během roku vám povíme na jaře. Teď vám i vašemu smrčku či borovičce přejeme krásné prožití vánočních svátků!