Co kvete v zimě?

31.01.2021

Je to jednoduché... Venku nekvete skoro nic. Možná rebel lýkovec. Hlavně na začátku února, který ještě patří zimě. Ale pro pokojové rostliny je sezóna celý rok a některé září nejvíce právě v zimním období, kdy mají vaši plnou pozornost a nemají konkurenci v rozkvetlé jarní přírodě.

Zima je krásná. Místo barev a květů si můžeme víc všímat struktur a podstaty. Tančících stromů, křehkých stébel a palety na první pohled fádních odstínů od chladné hnědi přes bílé a šedavé tóny až po bleděmodré zimní nebe. Třpytu sněhu a kontrastu černých siluet holých větví. Malíř impresionista odlétá na jih, ale grafik pracující s perem a tuší se nemůže vynadívat.

Ale domů se tato energie tak úplně nehodí. Domov má být útulný a živý. Má nás zahřát, když přijdeme vymrzlí z procházky melancholickou zimní krajinou. Proto milujeme pokojové květiny a neumíme si bez nich ART DECO představit.

Každý týden u našeho dodavatele pečlivě vybíráme mezi rostlinami okrasnými květem nebo listem. Nejsme velkoprodejna, do našeho obchodu se vejdou jen jednotlivci. Takže hledáme rostliny - osobnosti. Zdravé, silné, krásné. Připravené na dlouhodobý vztah. V ART DECO se nonšalantně posadí a čekají, až si pro ně přijde ten správný člověk.

Chcete znát naši silnou pětku? Čtěte dál!

Hortenzie

...neboli hydrangea. Velmi dobře se jí daří v zahradách. Ale v zimním období je především vznešenou ozdobou interiérů.

Její květy jsou krásné od poupěte do odkvětu. Barvy květenství závisí i na prostředí, ve kterém roste. A také na péči, které se jí dostává. Barevná škála je rozmanitá. Jsou odrůdy sněhobílé nebo smetanové s nádechem zelené. Krásné modré nebo růžové. Bude se cítit dobře v elegantním interiéru, ale i v prostoru zařízeném ve strohém severském stylu, do kterého vnese jemnou ženskou energii.  

Phalenopsis

Bohatě kvetoucí orchideje v nádherných odstínech fialové, cyklámové a růžové... nebo jen čistě bílé. Exotické krásky, které jsou překvapivě nenáročné. Jejich divocí příbuzní žijí usazeni na starých stromech v deštných lesích. Vzdušné kořeny jim zalévají tropické lijáky a živiny získávají z humusu a z toho, co jim přinese voda stékající po větvích jejich hostitelů. Takže ani vyšlechtěné odrůdy nejsou zhýčkané. Stačí dodržet základní zásady pro jejich pěstování a můžete se brzy těšit z jejich květů. Jen pozor - nesmí nastydnout!

Bromélie

Bromélie nebo guzmánie. Původem z deštných lesů Střední a Jižní Ameriky. Některé jsou epifytní, některým je dobře na zemi a dobře vám porostou zasazené v květináči. Potrpí si na vlhko a teplo. Jsou obyčejně neobyčejné. A jedna informace ze soukromí - jejich příbuznými jsou ananasy.

Epifytním druhům velmi sluší kokedamy nebo aerária.

Kalanchoe

Kalanchoe potkáte snad v každém květinářství. Její divocí předkové jsou z Afriky a Madagaskaru. Je to krásně kvetoucí drobný sukulent, který je ideální pro zapomnětlivé pěstitele, kteří ji nebudou příliš přelévat.

Po kalanchoe můžete sáhnout, pokud chcete někomu udělat radost malým živým dárkem. Stačí vybrat nádobu, která bude ladit s barvou květů, a úspěch je zaručen. 

Anthurium

Toulitka. Po této květině floristé často sahají, když mají uvázat kytici pro muže. Není divu. Vypadá energicky a nepotrpí si na nepodstatné detaily.

Ale je i výborným spolubydlícím, protože umí čistit atmosféru v místnosti. Dokáže prý ze vzduchu odstranit látky jako amoniak, formaldehyd nebo xylen. O toulitkách se také píše, že je jim dobře ve větší společnosti. Takže je dobré pořídit si více než jednoho jedince stejného druhu - nebo kamarády s podobnými nároky. Snáze pak vytvoří mikroklima, ve kterém jim i vám bude dobře.